سالوادور آلنده در موزه هنرهای معاصر تهران

Allende

فیلم سالوادور آلنده به کارگردانی پاتریسیو گازمان از بخش سینمای مستند:سینمای سوم ،روز شنبه 15 اسفند ماه ساعت 17/00 در سالن سینما تک موزه‌ هنرهای معاصر تهران به نمایش در می آید.

بنا به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران: چهامین فیلم از بخش سینمای مستند:سینمای سوم ، روز شنبه 15 اسفندماه ساعت 17/00 فیلم “سالوادور آلنده”به کارگردانی پاتریسیو گازمان محصول سال 2004شیلی، به مدت 100 دقیقه به زبان اصلی و با زیر نویس فارسی در سالن سینما تک موزه‌ هنرهای معاصرتهران به نمایش در می آید.

فیلم با استفاده از تصاویر آرشیوی کمیاب، عکس‌های خانوادگی و گفتگوهایی با دوستان آلنده، همکاران او، دختر و سایر بستگانش، در کنار میلیتانت‌ها، کارگران، ژورنالیست‌ها، منشی خصوصی او و ادوارد کوری سفیر سابق آمریکا در شیلی زندگی، زمانه‌ و روند قدرت‌گیری سیاسی آلنده را به تصویر می‌کشد. ادوارد کوری در جایی از فیلم به سندی داخلی مبنی بر تصمیم ریچارد نیکسون و هنری کیسینجر برای اخراج آلنده اشاره می‌کند، هر چند او از کودتای تحت حمایت سی آی ای برای براندازی دولت شیلی پشیمان نیست. در صحنه‌ای دیر که مناقشه‌ای پرحرارت را نشان می‌دهد، میلیتانت‌های سازمان UP درباره‌ی عدم موفقیت آلنده در دفاع از دولت، و به خصوص شکست او در تسلیح و بسیج کردن میلیشیای مردمی به‌عنوان نیرویی در مقابل ارتش طی دوران کودتا صحبت می‌کنند.

با این همه، فیلم همچنین از جنبه‌های کمتر شناخته شده و خصوصیات درونی آلنده نیز تا حدودی پرده برمی‌دارد: حس شوخ‌طبعی او، انرژی مثال زدنی‌اش، کاریزمای شخصیتی‌اش.فیلم همچنین با استفاده از تصاویر آرشیوی و تصاویر شاهدان و درگیران عینی ماجرا، یورش نظامی به مونه‌دا، آخرین نطق رادیویی آلنده خطاب به مردم شیلی، و آخرین کارهای آلنده و همکارانش در روز آخر را که شامل خودکشی او نیز می‌شود، بازآفرینی می‌کند.

پاتریسیو گازمان متولد 11 آگوست 1941 و هم‌اکنون ساکن فرانسه است. از دیگر فیلم‌های مشهور او می‌توان به سه‌گانه‌ی «نبرد شیلی» (1979-1975) و «مورد پینوشه» (2001) اشاره کرد. او موسس و مدیر فستیوال بین‌المللی فیلم مستند سانتیاگو است.

یادآوری می شود ؛علاقه مندان می توانندجهت استفاده از برنامه نمایش فیلم ” سالوادور آلنده ” روز شنبه 15 اسفند ماه ساعت 17/00به موزه هنرهای معاصر تهران واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88951965 تماس حاصل کنند.

برچسب‌ها: