فیلم های نه ترس نه مرگ و پونت در موزه هنرهای معاصر تهران

ponette-1

درهفته فیلم فرانسه در روز یکشنبه 5 اردیبهشت در 2 سانس3 و 5 بعدازظهر فیلم های نه ترس نه مرگ به کارگردانی کلر دنی و پونت به کارگردانی ژاک دوآیون در سینماتک موزه‌ی هنرهای معاصر تهران به نمایش در خواهد آمد.

بنا به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران ؛ در دومین روز از هفته فیلم فرانسه ،روز یکشنبه 5 اردیبهشت ماه ساعت 3 بعدازظهر فیلم “نه ترس نه مرگ” به کارگردانی کلر دنی محصول سال 1989 به مدت 91 دقیقه و درساعت 5 بعدازظهر، فیلم” پونت” به کارگردانی ژاک دوآیون محصول 1996 به مدت 97 دقیقه در سالن سینماتک موزه‌‎ هنرهای معاصرتهران به نمایش در خواهد آمد.

«نه ترس نه مرگ» دومین فیلم این سینماگر، که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نمونه­های حضور زنان در عرصه‌ی کارگردانی در فرانسه مطرح است، از نظر جنبه­های هنری، سبب درخشش این مولّفِ بزرگ پس از ساخت یک فیلم در مورد بچه­ها و یک مستند درباره گروه موزیسین­های آفریقایی شده است. جلوه‌‌های مسحورکننده و جاذبه­ها و دافعه­های فراوان و به شدّت متنوّعِ فیلم، به واسطه‌ی تمهیداتِ فیلم­برداری از بدن‌ها، صورت‌ها، فریادها و سکوت­ها، بیننده را میخکوب می‌کند. این مسیرِ پرتنش به واسطه‌ی دوربینِ روی دستِ بازیگوش به یک مدفن باز منتهی می­شود. در طول این مسیر، دینامیسمِ دوربین آن‌هایی که بازی می‌کنند، آنهایی که دیده نمی­شوند، آن‌چه که توقف‌ناپذیر است، آن‌چه که میان مردان و یک زن، میان انسان‌ها و حیوانات و میان دوستانِ به ظاهر شبیه به‌هم و در عین حال بسیار متفاوت رخ می‌دهد را ثبت می‌کند. در این دنیای غیرقابل تحمّل، مرده یا زنده، باید دوباره برخاست.

«پونت» فیلمی است که می­بایست بدون دانستن چیزی درباره­­اش، آن را دید. در نگاه نخست، این فیلم داستانی خشن و در عین حال ملایم را نقل می­کند. داستان این‌گونه آغاز می­شود که زاویه بووآ با حالتی مهرآمیز و در عین حال پریشان خاطر، بر بالینِ پونت کوچک، دختر چهارساله­اش قرار دارد، در حالی که به شدت از مادرِ بدکاره‌ی این دختر که برای خود چاره­ای جز خودکشی در اتومبیل متصور نبوده، خشمگین است. داستان از این قرار است: ماجرای رویاروییِ پونت با مرگ مادرش.

یادآوری می شود: علاقه‌مندان می‌توانند برای استفاده از برنامه هفته فیلم‌ فرانسه به صورت آزاد و رایگان به موزه هنرهای معاصر تهران، واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88951965 تماس حاصل کنند.

برچسب‌ها: ,