فیلم وقت آتش افروزی درسینما تک

La-Hora

فیلم وقت آتش افروزی به کارگردانی فرناندو سولاناس و اکتاویو گتینو از بخش سینمای مستند:سینمای سوم ،روز سه شنبه 11 اسفند ماه ساعت 13/00 در سالن سینما تک موزه‌ هنرهای معاصر تهران به نمایش در می آید.

بنا به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران: دومین فیلم از بخش سینمای مستند:سینمای سوم ، روز سه شنبه 11 اسفندماه ساعت 13/00 فیلم “وقت آتش افروزی”به کارگردانی فرناندو سولاناس و اکتاویو گتینو محصول سال 1968آرژانتین، به مدت 228 دقیقه به زبان اصلی و با زیر نویس فارسی در سالن سینما تک موزه‌ هنرهای معاصرتهران به نمایش در می آید.

وقتی نخستین کاشفان اروپایی در حال پیشروی در حاشیه‌ی ساحل جنوب شرقی قاره‌ی آمریکای جنوبی بودند، آتش‌های مشتعلی را مشاهده کردند که شمارشان از صدها فراتر می‌رفت و از خشکی نیمه تاریک سر برمی‌کشید. کاشفان اسپانیایی، به ویژه به منطقه‌ای در کناره‌ی جنوبی ساحل که اکنون آرژانتین نامیده می‌شود، عنوان «سرزمین آتش» دادند.

آن‌چه اینان از فراز کشتی‌های خود دیدند، نور کوره‌های بومیان سرخ‌پوست آن منطقه بود، و چشم‌انداز آن شراره‌های چشمک‌زن در تاریکی شبانگاه، یکی پس از دیگری، تا جایی که افق را همچون گردون تازه‌ی غریبی در بر می‌گرفت، بر تخیلات و تصورات این نخستین کاشفان، که بی‌تردید از ساکنان این قاره‌ی جدید بیمناک و نسبت به ایشان کنجکاو بودند، اثر قاطعی گذاشت. طی قرن‌ها و پس از برخوردهای اولیه، مورخان و شاعران آمریکای لاتین اصطلاح «وقت آتش افروزی» (ساعت روشن کردن کوره‌های طباخی) را بسیار به کار گرفتند. اما طی سال‌های دهه‌ی 1960 بود که این اصطلاح همچون ندایی برای صف‌آرایی ضدامپریالیستی به کار بسته شد، زمانی که انقلابیِ آرژانتینی چه‌گوارا با صراحت اعلام کرد «اکنون وقت آتش ‌افروزی فرا رسیده است، نگذارید آنها جز نور شعله‌ها چیزی ببینند».

سولاناس و گتینو با استناد به سخنان پیشگامان فکری مردم در کشورهای جهان سوم به تشریح شرایط خفقان فرهنگی در این کشورها می‌پردازند، و سپس در تقابل با سینمای مسلط آمریکا و سینمای مولف اروپا از «سینمای سوم»ای سخن به میان می‌آورند که در خدمت انقلاب و مبارزه‌ی طبقاتی توده‌هاست. وقت آتش افروزی بهترین مصداق چنین سینمایی است و تنها همین دلیل برای دیدن آن کافی است!

یادآوری می شود ؛علاقه مندان می توانندجهت استفاده از برنامه نمایش فیلم به موزه هنرهای معاصر تهران واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88951965 تماس حاصل کنند.

برچسب‌ها: