قتل عام اجتماعی در موزه هنرهای معاصر تهران

cinema-10

فیلم قتل عام اجتماعی محصول سال 2004 به کارگردانی فرناندو سولاس ،روز چهارشنبه 19 اسفندماه ساعت 17/00 در سالن تک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می آید.

بنا به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران؛ آخرین فیلم از فصل زمستان 94 سینما تک و در بخش سینمای مستند:سینمای سوم، روز چهارشنبه 19 اسفندماه ساعت 17/00 فیلم قتل عام اجتماعی به کارگردانی فرناندو سولاس محصول سال 2004 (آرژانتین)به مدت 114 دقیقه به زبان اصلی و با زیر نویس فارسی در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می آید.

«قتلِ عام اجتماعی» نخستین بخش از پنج مستندی است که به آرژانتین پس از 2001 می‌پردازند. با این‌که عنوان فیلم به انگلیسی ترجمه شده اما ترجمه‌ی تحت اللفظی «یادواره‌ی تاراج» است که تاکید اصلی فیلم را آشکار می‌کند: تاراج استثمارگونه‌ای که مردم آرژانتین ــ به خصوص از اوایل دهه‌ی 1990ــ از جانب صاحبان قدرت (همبستگی استثمارآمیز طبقه‌ی سیاسی داخلی فاسد با نهادهای مالی چند ملیتی و جهانی) متحمل شده‌اند و از آن رنج برده‌اند و می‌برند. فیلم بیش از آنکه به قربانیان یا پیامدهای تاراج بپردازد، دلایل و ساز و کار آن را تقبیح می‌کند. مستندهای بعدی از جمله «حیثیت هیچ کس» یا «آرژانتین پنهان» واکنش مردم به بحران و امکانات تغییر وضع موجود را وارسی می‌کنند.

سکانس دیباچه‌ی فیلم مونتاژی است پیاپی از کلوزآپ کودکی فقیر و نمای سربالا از ساختمان‌های رفیع شهر که به تدریج به انطباق دو صحنه می‌انجامد: کودکِ محروم، ساختمان شهر تصویر هم‌نهادی است که اقرار می‌کند محرومیت شدید و نهادهای متمول دو روی یک سکه‌اند. بنابراین بدهی ابدی، قتلِ‌عام عمومی هم در کشور جهان سومی مانند آرژانتین دو گزاره از یک معادله‌ی تمام عیارند. دیباچه‌ مستند را درقابی ویژه قرار می‌دهد و پایانش را پیش‌بینی می‌کند: واکنش خودانگیخته‌ی مردم به تاراج و فساد در نوزدهم و بیستم دسامبر 2001 و آغازی برای امیدواری (چنان‌که عنوان آخرین بخش فیلم نیز “سرآغاز پایان ” است).

یادآوری می شود:علاقه مندان می توانند برای استفاده از برنامه نمایش فیلم، به موزه هنرهای معاصر تهران واقع درخیابان کارگرشمالی مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88951965 تماس حاصل کنند.

برچسب‌ها: