مردی از لندن در سینما تک

bela_tarr_4

فیلم مردی از لندن به کارگردانی بلا تار،روز یکشنبه 29 آذر ماه ساعت 17 در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می آید.

بنا به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران؛آخرین فیلم ازبخش فیلم ها واحساس ها(مروری برسینمای بلا تار ) روز یکشنبه 29 آذرماه ساعت 17 ، فیلم “مردی از لندنمحصول سال 2007 ،به مدت 133 دقیقه به زبان اصلی و با زیر نویس فارسی درسالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می آید.

بیگانگی و بیرون‌ماندن؛ این شاید جانمایه‌ی اصلی آن چیزی بود که تار با تکیه بر ترسیم و نمایش یک وضعیت معاصر اجتماعی، قصد انجامش را داشت، سویه‌ای مشخص و ثابت در جهان تار که با نظر آوردن کلیت کارنامه‌ی او، در نسبتی معین بر تمامی آثار وی نیز صدق می‌کند. با «مردی از لندن» اما آن ایده‌ی بیرون‌ماندگی از وضعیت موجود، شاید از جهتی دیگر ولی به صورت موازی، خودش را این‌چنین بر ما طرح می‌کند: چگونه ممکن است از یک وضعیت بیرون ماند و در عین حال امکان بُرون‌ رفتن از آن ‌را نداشت؟ بسط این ایده را شاید بشود با توجه به همان دقایق آغازینِ فیلم صورت داد، در آن نظاره‌ی مالوئین، سوزنبان میانسال، از صحنه‌ی درگیری، کشمکش و نهایتاً قتل از درون اطاقک شیشه‌ای: قسمی از بیرون‌ماندن و توأمان محبوس بودن در یک وضعیت، که بی‌شباهت به وضعیت تماشاگر فیلم که در سالن حضور دارد، نیست.

در نهایت، مالوئین چمدان را به بازرس بازمی‌گرداند و به قتل براون اعتراف می‌کند، ولی در این‌جا نه با گشایش وضعیت و رهایی از آن مواجهه هستیم، و نه حتی با تغییر ظاهری در گذار از یک دنیای در خود فروبسته به دنیایی دیگر همچون زندان. بیرون‌ماندن – و تا ابد بیگانه‌ماندن – و عدم امکان خروج از آن عملاً دردآورترین مجازاتی است که مالوئین به مانند روزها و شب‌های پیش از نظاره‌ی صحنه‌ی درگیری از سر خواهد گذارند، در گام زدن در فضاهای بسته و همچنان بیرون‌ماندن از آن‌ها. و این‌چنین است که در بحث از «مردی از لندن» همچنان قادریم از یک فیلم بلا تاری سخن به میان آوریم و نه اقتباسی صرف از رُمان!

یادآوری می شود؛ برنامه جدید سینما تک (فصل زمستان) از روز پنجشنبه 3 دی ماه با بخش سینمای صامت( کمدینی با صورت سنگی) آغاز می شود.علاقه مندان می توانندجهت استفاده از برنامه های نمایش فیلم ،به موزه هنرهای معاصر تهران واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88951965 تماس حاصل کنند.

برچسب‌ها: