نفرین در موزه هنرهای معاصر تهران

bela_tarr_2

فیلم نفرین ازبخش فیلم ها و احساس ها(مروری برسینمای بلا تار ) ،روز چهارشنبه 17 آذر ماه ساعت ۱۷ در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می آید.

بنا به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران؛ سومین فیلم ازبخش فیلم ها و احساس ها(مروری برسینمای بلا تار ) فیلم نفرین محصول سال 1981 به مدت 120 دقیقه به زبان اصلی و با زیر نویس فارسی ، روز چهارشنبه 17 آذرماه ساعت ۱۷ در سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می آید.

«نفرين» داستان رو برتافتن است؛ رو برتافتن یک مرد از آرمان‌شهری که شاید همان آرمان‌شهر سوسياليستی و آن معدن‌چی‌های مشهورش باشد که نمونه‌ای از قهرمانان طبقه‌ی کارگرند؛ داستان کسي است که از مدت‌ها پيش، از این آرمان‌شهر رو بر تافته است. حالا دیگر چیزی از آن آرمان‌شهر باقی نمانده جز رديف واگن‌های کوچک حملِ ذغال‌سنگ که نمای بسیار طولانیِ آغازین «نفرين» را شکل می‌دهند و از همان آغاز تکلیف ببینده را هم با ضرب‌آهنگ بسیار آرام فیلم روشن می‌کنند، هم با آن تغییرات جزئي در رنگ خاکستری که تصاويری بسيار تيره و تار ارائه می‌دهند و همه‌چیز را به رنگ شب و غم و عزا درمي‌آورند. او شخصیتی است که چهره‌اش نماینده‌ی اقتصاد جدید دارد، یعنی کسی است که انگار کم‌تر از دیگران زار و نزار است، کم‌تر از دیگران زندگی کولی‌واری دارد، کسی که با آن ریش بُزی وجهه‌ای شیطانی پیدا کرده و می‌گويد اصلاً بايد فقط برای پول کار کرد و قهرمان‌بازی هم در نیاورد.

«نفرين» داستانی است درباره‌ی دست کشیدنِ بی‌پايان: از کار، از کرامت انسانی، از عشق، از ديگران. اما پيش از این دست کشیدن، فيلم راوی تلاش‌‌هایی است برای برقراری پیوندی دوباره با دنیا. در مقام نمونه، همین رقص باعث جنب‌وجوش مردمانی می‌شود که اندک‌زمانی قبل و در تراولينگی آرام، چهره‌های مسخ شده و سنگی‌شان را در راهروهای ساختمانی‌ فرسوده و پوسیده دیده بودیم. با همه‌ی این‌ها، مرد هنوز هم به دنبال عشق است تا راه نجاتی بیابد.

یادآوری می شود؛ علاقه مندان می توانندجهت استفاده از برنامه های نمایش فیلم ،به سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88951965 تماس حاصل کنند.

برچسب‌ها: