آغاز نمایشگاه کارنامه با یک دقیق سکوت به یاد پرویز کلانتری

نمایشگاه کارنامه؛ مروری بر فرهنگ دیداری کودکان ایران با حضور معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل هنرهای تجسمی ، هنرمندان و علاقه مندان عصر چهارشنبه پنجم خرداد ماه در موزه هنرهای معاصر تهران گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران؛ مجید ملانوروزی؛ مدیرکل هنرهای تجسمی و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران در افتتاحیه این نمایشگاه گفت: فرهنگ ما فرهنگ شفاهی بوده و به این دلیل به آرشیو و مستندسازی چندان توجه نشده است. این بی توجهی به مستندسازی حتی درباره هنر انقلاب و آثار و هنرمندان آن هم دیده می شود.

ملانوروزی با اشاره به نمایشگاه کارنامه گفت: کارنامه نخستین نمایشگاه پژوهش محور و آرشیوی است که در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می شود و به طور عمومی 60 سال و به طور خاص 30 سال فرهنگ دیداری و تصویری کودکان را به نمایش گذاشته است. این نمایشگاه بر دوره 1330 تا 1360 تمرکز دارد که تاثیر جریان های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و تاثیر غرب و گروههای چپ را بر فرهنگ دیداری کودکان نشان می دهد و بعد که به انقلاب اسلامی می رسد. بنابراین نمایشگاه می تواند برای پژوهشگران حائز اهمیت زیادی باشد.

ملانوروزی با اشاره به توسعه تصویرگری ایران بعد از انقلاب اسلامی گفت: تصویرگری ایران امروز دارای هویت است و از سال 1368 که نخستین نمایشگاه تصویرگری بعد از انقلاب اسلامی برگزار شد درخشش هنرمندان تصویرگری را شاهد هستیم و فقط در چند رویداد و جشنواره بین المللی معتبر تصویرگری در این سال ها بیش از 50 تصویرگر ایرانی جوایز ارزشمندی دریافت کرده اند.

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران افزود: جایگاه امروز تصویرگری ایران مرهون خدمات هنرمندان و استادانی مانند فرشید مثقالی، نورالدین زرین کلک، زنده یاد پرویز کلانتری و هنرمندان دیگر است.

فرشید مثقالی؛ تصویرگر پیشکسوت و طراح گرافیک در ادامه این مراسم گفت: ثبت و ضبط نکردن از نقاط ضعف فرهنگی ماست و ما درباره آثار و هنرمندان از گذشته اسناد و آثار را ثبت نکرده ایم و این نمایشگاه از این نظر که به ثبت آثار فرهنگ دیداری کودکان پرداخته ارزشمند است. ما از تخت جمشید که 2700 سال پیش ساخته شده اطلاعات چندانی نداریم و حتی نمی دانیم که چه کسی آن را ساخته است اما در کشورهای دیگر اطلاعات آثارشان را از گذشته ثبت کرده اند.

عباس مشهدی زاده؛ هنرمند و مدرس هنر نیز در این مراسم خطاب به جوانان گفت: ضرورت دارد که فرهنگ گذشته خود را بشناسید و این نمایشگاه بخشی از تلاش ارزشمند هنرمندان ما در دهه های 1330 تا 1360 است که گنجینه ای را فراهم کرده است و نشان می دهد هنرمندان در آن دوره چه فعالیت هایی انجام داده اند.

مشهدی زاده افزود: ما سواد بصری و خواندن بصری نداریم و لازم است قدر این گنجینه های فرهنگی و تصویری را بدانیم. دوره ای که این نمایشگاه روایت می کند دارای اهمیت است و من که در آن دوره حضور داشتم در حال نوشتن درباره دهه 30 و دهه 40 هستم.

مشهدی زاده همچنین با آرزوی سلامتی برای عباس کیارستمی و از پرویز کلانتری که چند روز پیش از دنیا رفت یاد کرد.

علی بختیاری یکی از کیوریتورهای نمایشگاه کارنامه نیز در این مراسم گفت: این نخستین نمایشگاه مبتنی بر پژوهش و آرشیو است که تجربه مشترک ما را از یک دوره نشان می دهد و تاثیر جریان ها و مسایل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را بر فرهنگ دیداری و تصویری کودکان بیان می کند.

در این مراسم همچنین به یاد پرویز کلانتری حاضران یک دقیقه سکوت کردند و نمایشگاه کارنامه گشایش یافت.

فرشید مثقالی، ابراهیم حقیقی، علی اکبر صادقی،غلامرضا نامی، عباس مشهدی زاده،فرح اصولی،گیزلا وارگا سینایی، لیلی گلستان، جاسم غضبانپور، محمد شیروانی؛ فیلم ساز، شیرین پرتوی، قدرت الله عاقلی و… از هنرمندان و فعالان هنری در این مراسم حضور داشتند.

یاد آوری می شود؛علاقه مندان جهت بازدید از این نمایشگاه می توانند روزهای یکشنبه تا پنجشنبه هر هفته از ساعت 10 صبح تا 7 عصر ، جمعه ها از ساعت 3تا7 به جز شنبه ها و تعطیلات رسمی به موزه هنرهای معاصر تهران مراجعه ویا جهت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88951965 تماس حاصل کنند. این نمایشگاه تا 25مردادماه ادامه دارد.

برچسب‌ها: