بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایشگاه فریده لاشایی

جنتی: هنر ایران را بیش از گذشته به جهان معرفی می کنیم

ملانوروزي در افتتاحيه نمايشگاه در جست و جوي گمشده:
فريده لاشايي از تاثيرگذارترين بانوان هنرمند ايران است

افتتاحیه نمایشگاه آثار فريده لاشايي و منتخبی از آثار گنجینه موزه با عنوان «در جستجوی گمشده» عصرروز شنبه 30آبان ماه با حضور جمعی از هنرمندان درموزه هنرهاي معاصر تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، مجید ملانوروزی؛ مدیرکل هنرهای تجسمی و سرپرست موزه هنرهای معاصر در ابتداي اين برنامه گفت: این نمایشگاه آثار یکی از تاثیرگذارترین بانوان هنرمند ایران را به نمایش می‌گذارد. بخشی از کیوریتوری این نمایشگاه بر عهده فریار جواهریان بود که پیش از این نمایشگاه «باغ ایرانی» را در موزه برگزار کرده بود. در نیمه راه جرمانو چلانت؛ مدير بنياد پرادا و کیوریتور ایتالیایی نیز پذیرفت که در ادامه چیدمان و انتخاب آثار را بر عهده بگیرد. چلانت امسال گران‌ترین نمایشگاه را در اکسپوی میلان با عنوان «غذا و آرت» برگزار کرد.
ملانوروزي در ادامه افزود: در این نمایشگاه دو دیوار «سفید» و «خاکستری» در نظر گرفته شده است. در دیوار سفید، آثار فریده لاشایی و روی دیوار خاکستری منتخبی ازآثار گنجینه موزه که آثار هنرمندان ایرانی و خارجی است به نمایش گذاشته شده است. انتخاب این آثار در تعامل و یا حتی در تضاد با آثار لاشایی هستند تا نشان بدهند فضای هنری ایران و جهان در آن دوره چگونه بوده و جايگاه هنر لاشايي در هنر ايران و جهان كجا بوده است.
سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران گفت: آثار لاشایی از تابلوها گرفته تا ترجمه‌ها و نمایشنامه‌ها نشان می‌دهند که او چقدر از تحولات و رخدادهاي جهان و ايران و جنگ‌های دوران زندگی‌اش از جمله جنگ ویتنام تاثیر گرفته است.
فریار جواهریان؛ کیوریتور ایرانی این نمایشگاه در ادامه مراسم گفت: برگزاري اين نمايشگاه آسان نبود و چشمان جرمانو چلانت نگاه متفاوتي داشت كه باعث شد اين نمايشگاه نسبت به يك نمايشگاه صرف مرور آثار متفاوت باشد و براي اين نمايشگاه پس زمينه اي ملي و بين المللي در نظر گرفت.
جواهریان ادامه داد: یکی از ویژگی‌های این نمایشگاه، نمایش دست‌نوشته‌ها، عکس‌ها و یادداشت‌های لاشایی به عنوان بیوگرافی این هنرمند در کنار آثارش است. این اشیا به ما کمک می‌کند شناخت عمیق‌تری نسبت به هنرمندان داشته باشیم.
او افزود: از روح فریده لاشایی سپاسگزارم که در دوسالی که مشغول آماده کردن این نمایشگاه بودیم مواظب ما بود و ما را كمك كرد، اميدوارم هر جا هست از ما راضي باشد.
شایان ذکراست درمراسم افتتاح این نمایشگاه هنرمندانی ازجمله محمد معمارزاده ، هادی جمالی ، منیزه صحی ،رضا رینه ای ،رضوان صادق زاده، محمد فیروزه ای، رضا نامی، حسین نوروزی، داود باقری،محمد فرنود، جمشید حقیقت شناس،مجتبی آقایی، پریسا خضابی وجمعی از رایزنان فرهنگی و نمایندگان رایزنی های فرهنگی دیگر کشورها حضور داشتند وهمچنین در پیش نمایش آثار فریده لاشایی که عصرروز جمعه برگزار شد ،هنرمندانی از جمله بهمن فرمان آرا، پری صابری، قباد شیوا، فرح اصولی،گیزلا وارگا سینایی،داود حیدری،ابراهیم حقیقی،حافظ میر آفتابی، علی شیرازی، محمد حسین عماد ، مدیران گالری ها و میهمانان خارجی حضور داشتند.
یاد آوری می شود علاقه مندان برای بازدید ازاین نمایشگاه می توانند تا روز هفتم اسفند ماه روزهای یکشنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 10 صبح تا 7عصر ،جمعه ها از ساعت 3تا 7 عصر،به جزء شنبه ها و تعطیلات رسمی به موزه هنرهای معاصر تهران مراجعه کنند.

برچسب‌ها: