سه تابلو از آثار گنجینه هنری موزه هنرهای معاصر تهران مرمت شد

سه تابلو از آثار گنجینه هنری موزه هنرهای معاصر تهران مرمت شد

سه تابلو موزه هنرهای معاصر تهران با عنوان های تاریخ طبیعی اثر”ماکس ارنست”، نقاش و مدلش اثر “پابلو پیکاسو” و یک اثر بدون عنوان از” فرانز کلاین” به دست دو مرمت کار آلمانی ،مرمت شد.

به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصرتهران،این سه اثر توسط ” هانا اشترایشر” و “آنکه کلوزمایر”طی 11 روز در موزه هنرهای معاصرتهران مرمت شد.

هانا اشترایشر کارمند موزه نشنال گالری برلین در این باره گفت:تابلوی تاریخ طبیعی اثر “ماکس ارنست”،در مقایسه با دو تابلوی دیگر به دلیل تکنیک استفاده شده به مرمت بیشتری احتیاج داشت.این اثر در ابتدا بر روی دیوار خلق شده بود که بعدها توسط خود هنرمند به روی بوم منتقل شد.این اثر شامل 21 قطعه است که تمام این قطعات توسط نقاش امضا شده است.

وی درادامه اضافه کرد،یک قطعه از این اثر در اختیار موزه دوسلدورف است که توسط آنها مرمت شده است. ما قبل از شروع مرمت با آنها تماس گرفتیم تا ازهمان تکنیک استفاده کنیم.

کارمند موزه نشنال گالری برلین در ادامه گفت:دو تابلوی دیگر اثر “پابلو پیکاسو” و “فرانز کلاین “تنها به کمی تمیز کاری و ظریف کاری احتیاج داشتند.هنرمندان نقاش در این تابلوها از تکنیک رنگ های چند لایه استفاده کرده بودند که این انباشتگی رنگ ها به روی هم باعث ایجاد افتادگی و سنگینی تابلو شده بود که ما این افتادگی ها را ترمیم و تابلوها در قسمت پشت محکم شدند.

وی همچنین افزود،به دلیل اینکه قرار است این سه اثر به همراه آثار گنجینه به برلین منتقل شوند ،ما از قبل و بعد از کار مرمت ،از آثار عکاسی و صورت جلسه ایی تهیه کردیم تا با اطمینان بیشتر این آثار به موزه برلین منتقل شود.

وی تاکید کرد،هنگام انتقال این آثار بار دیگر به ایران برمی گردیم تا در هنگام بیمه و بسته بندی آثار حضور داشته باشیم.از تمام آثار گنجینه بار دیگر عکاسی می شود تا اگر ایرادی وجود داشت پروتکل جدیدی بین موزه هنرهای معاصرتهران و نشنال گالری برلین تنظیم شود.وی گفت:اطمینان می دهم که کلیه این آثار به همان شکل که ایران را ترک می کنند بازگردانده می شود.

گفتنی است ؛هانا اشترایشر 32 سال سابقه مرمت آثار هنری و مرمت آثار موزه “موما”ی نیویورک را در کارنامه کاری خود دارد.همچنین آنکه کلوزمایر ،نیز نزدیک به 10 سال به کار مرمت آثار هنری مشغول می باشد.

برچسب‌ها: