مرادخانی: حوزه تجسمی جایگاه ویژه ای در جهان دارد

نمایشگاه “پرویز تناولی و شیرهای ایرانی” در موزه هنرهای معاصر تهران گشایش یافت

مراسم افتتاحیه نمایشگاه “پرویز تناولی و شیرهای ایران” عصر روزیکشنبه 11 تیرماه ماه با حضور هنرمندان و مدیران فرهنگی – هنری و علاقه مندان در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

بنا به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران ؛ علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد نیز دراین مراسم گفت: ما از یکی دو سال قبل روی موضوع برگزاری این نمایشگاه صحبت هایی را آغاز کرده بودیم و خوشبختانه این نمایشگاه در دقیقه نود به انجام رسید.
او ادامه داد: یک روز آقای نامی به من گفت که من امیدوارم و خوشحالم که موزه دارد به همان جایگاه گذشته خود باز می گردد و من هم ابراز خوشحالی می کنم چرا که امروز موزه دارد به جایگاه واقعی خود که صرفا یک گالری نیست بر می گردد و معرفی کننده مفاخر ما ست.
معاون هنری وزیر ارشاد گفت: ما در دو سه سال گذشته تلاش های زیادی کردیم تا موزه محور اتفاق مهم بخش تجسمی باشد و در حاشیه این اتفاق، راه اندازی سینماتک خود یک اتفاق قابل تقدیر است.
مرادخانی گفت: ما فعالیت هایی را هم در سطح بین المللی پی گرفتیم و بحث نمایش آثار ایرانی در برلین و رم که امیدوارم در زمان خودش و با هماهنگی هایی درست صورت بگیرد مطرح شد موضوعی که پتانسیل های گسترده ای را در دل خود گنجانده است. در جریان ارسال آثار گنجینه به خارج از ایران ، بیشتر معرفی هنرمندان خودمان مطرح است.وقتی آثار هنرمندان ما در کنار آثار هنرمندان بزرگ جهان به نمایش در بیاید اتفاق های متفاوتی برای هنر ما می افتد و من امیدوارم که با سعه صدر هنرمندان ، این شرایط مهیا شود. نمایشگاه آقای تناولی نیز استعداد آن را دارد که به تنهایی در جای جای دنیا عرضه شود.
مرادخانی در ادامه گفت: همه این اتفاق ها منجر به آن خواهد شد که حوزه تجسمی ما نیز جایگاه ویژه ای را در جهان به دست بیاورد. ما در همین روزها میزبان گروه بزرگ رابنا از ایتالیا هستیم که حدود 200 هنرمند با همراهی ریچاردموتی که یکی از بزرگترین رهبران ارکستر جهان است برای اجرا به ایران سفر می کنند. در حوزه تئاتر آقای یوجینو باربا را به ایران آوردیم و به همین ترتیب می توانیم هنرمندان تجسمی خودمان را نیز در تهران ودیگر کشورهای جهان معرفی کنیم تا به این وسیله ایران جایگاه حقیقی خود را به دست آورد.
پرویز تناولی در ادامه این مراسم گفت:متاسفانه برنامه های موزه پر بود و ما مجبور بودیم این نمایشگاه را در روزهای گرم تابستان برگزار کنیم اما خوشبختانه در دقیقه نود همه چیز سر جای خودش قرار گرفت و به نحو احسن برگزار شد.
وی ادامه داد:این نمایشگاه حاصل 40 سال تلاش و دغدغه من است.البته این آثار به صورت مداوم شکل نگرفته است.اولین شیرهای من که در این نمایشگاه وجود دارد مربوط به چهل سال قبل است که با قالیچه های عشایری شروع می شود که با عشق
به عشایر و مجموعه های کوه و کویر دشت های ایران ادامه پیدا می کند و در دوره ای کار من شکلش تغییر می کند و این انتقال ، انتقال همه جانبه است و تنها مجسمه سازی را در برنمی گیرد بلکه همه جوانب کار من را فرا می گیرد.
این هنرمند برجسته کشور گفت:من از دوره ای متوجه شدم که شیر مهم ترین نماد ایران است و از قبل از تاریخ در ایران به عنوان نمادی بزرگ از آن یاد می شده و تا امروز نیز شیر نماد محترمی است.شیر ایرانی متاسفانه طی 50 سال قبل در ایران منقرض شده است و تنها از این نماد ایرانی آثاری باقی مانده است که ما برای این نمایشگاه از موزه های مختلفی این آثار را قرض گرفتیم. که بعضی از آن ها تاریخی در حدود 5 هزار سال را در بر می گیرد.من هم تلاش کردم منعکس کننده شیر در زمان خودم باشم که قضاوت باشماست.
بهزاد حاتم؛ دبیر این نمایشگاه در این مراسم گفت: ما در آستان تماشای نمایشگاه بسیار مهمی هستیم، نمایشگاهی که به عقیده من بزرگترین و مهم ترین نمایشگاه آثار آقای تناولی تا امروز در ایران است. این نمایشگاه در فاصله ای حدود 15 سال بعد از نمایشگاه قبلی ایشان در موزه برگزار می شود اما پانزده سال برای هنرمندی خلاق و پرکار همچون آقای تناولی زمان بسیار زیادی است و در این نمایشگاه خواهید دید که چه تعداد کار جدید از این هنرمند عرضه شده است، گونه ای که در گالری شماره دو سه شیر سرامیک هست که در همین دو سه روز اخیر خلق شده است.
او ادامه داد: من در کتابی که برای این نمایشگاه و با گشاده دستی توسط نشر نظر منتشر شده است مطلبی نوشتم و از سه هنرمند نام بردم که از جهات مختلفی، آقای تناولی شباهت هایی با این سه هنرمند دارد. از نظر من کار آقای تناولی شباهت زیادی به کار فردوسی، داوینچی و پیکاسو دارد. تناولی مانند فردوسی به جمع آوری و زنده کردن فرهنگ فراموش شده، دور ریخته شده، ممنوع شده پرداخته و با استفاده از این متریال ها آفرینش کرده است، آفرینشی که مثل شاهنامه اهمیت دارد و اگر فردوسی هنرمند برجسته هزاره اول ماست، تناولی هنرمند بزرگ هزاره دوم است.
حاتم گفت: تناولی در حقیقت یک هزار پیشه، یک چهل صنعت است و مجموعه کارهایی که انجام داده، چه طرح هایی که برای فرش ها کشیده و چه مجسمه های سرامیکی او را از یک آرتیست فراتر برده است و همین ویژگی برای داوینچی نیز وجود دارد. داوینچی در طول زندگانی اش تنها 13 نقاشی کشید اما به دلیل بعد فرهنگی و فراهنری که داشت به کاراکتر و شخصیت مهمی بدل شد.
او در ادامه گفت: از جهتی تناولی هم مثل پیکاسو سمبل یک مکتب و زبان هنری است. همانگونه که کوبیسم، نامش با پیکاسو گره خورده است، سقاخانه نیز نامش همیشه در کنار تناولی است. تناولی هم چون پیکاسو در یک چارچوب نمی گنجد و با شیوه ها و تکنیک های مختلف کار می کند و از نظر گستردگی کار نیز شباهت زیادی به پیکاسو دارد.
حاتم گفت: ما برای چیدمان این نمایشگاه به آثار کلکسیون ها و موزه های دیگر فکر کردیم تا با نمایش این آثار در کنار هم به نوعی بتوانیم یک استتیک و روند فرهنگی را در معرض دید قرار دهیم ما برای چیدمان برنامه ای داشتیم اما آقای تناولی خودشان خواستند که دریافت آن خط فرهنگی و زیبایی شناسی را که مد نظرمان هست به خود مردم واگذار کنیم و حاصلش را در نمایشگاه ببینید.

در این مراسم هنرمندانی از جمله غلامحسین نامی، تاها بهبهانی، حسین محجوبی، کامبیز درم بخش، بابک اطمینانی، عباس مشهدی زاده، علی فرامرزی، احمد نادعلیان ،کریستف رضاعی،مهرداد صدری،محمد رضا فیروزه ای،رامین صدیقی، پیمان یزدانیان، مازیار یونسی، همایون ارشادی، مدیران گالری ها؛ از جمله لیلی گلستان، مژگان والی پور، وحید ملک، شیرین پرتوی و مجید ملانوروزی؛ مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی، علی محمد زارع؛ سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران؛ جبرییل نوکنده مدیر موزه ملی ایران ،سفیر و رایزن فرهنگی ایتالیا در ایران،رایزن فرهنگی آلمان ،سفیر مکزیک،سفیر بلغارستان ،وابسته فرهنگی سفارت فرانسه و … حضور داشتند.
در ادامه این مراسم فیلم مستند “نقطه و شیر” به کارگردانی سروناز علم بیگی درباره زندگی پرویز تناولی به مدت 30 دقیقه برای حضار پخش شد و سپس تماشای نمایشگاه “پرویز تناولی و شیرهای ایران” با حضور حاضران گشایش یافت.
در این نمایشگاه 147 اثر از آثار پرویز تناولی ارائه می‌شود که شامل 51 تابلوی نقاشی، 21 تخته فرش، 6 مجسمه فلزی، 60 مجسمه سرامیک و 9 عدد جواهرات است. همچنین 153 اثر از مجموعه آثار تناولی شامل فرش، قفل، سنگ وزنه، شیر آب، سکه، شیر سنگی و پوسترهای مذهبی به نمایش درآمده است. در این نمایشگاه 63 اثر از موزه‌ها و مجموعه‌های شخصی به امانت گرفته شده که شامل 27 اثر از موزه ملی ایران، 5 اثر از موزه هنرهای معاصرتهران، 10 اثر از موزه رضا عباسی، 3 اثر از موزه نقاشی پشت شیشه و 18 اثر از مجموعه‌داران است.
نمایشگاه “پرویز تناولی و شیرهای ایران” تا 7 شهریور در موزه هنرهای معاصر تهران دایر است.

برچسب‌ها: