ملا نوروزی: پیوند جریان های مهم هنری با سینما

مراسم افتتاح هفته فیلم فرانسه با حضور مجید ملانوروزی سرپرست موزه ، فرانسوا سنمو سفیر ورایزن فرهنگی سفارت فرانسه و همچنین ژان میشل فرودون منتقد و فیلم ساز فرانسوی روز شنبه 4 اردیبهشت در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

بنا به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران ؛ مراسم افتتاحیه هفته فیلم فرانسه با حضورمجید ملانوروزی مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران،فرانسوا سنمو سفیر فرانسه،جمال ابشو رایزن فرهنگی ،ژان میشل فرودون فیلم ساز منتقدو سردبیر سابق کایه دو سینما وهنرمندان در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

در این مراسم مجید ملا نوروزی سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران ضمن خوش آمدی گویی گفت: یکی از اتفاقات مهمی که از همان روزهای بازگشایی موزه می توان نام برد، شروع به کار سینما تک بود و امروز در فضای هنری معاصر می بینیم که بسیاراین احتمام به جایی است که سینما وارد موزه هنرهای معاصر تهران شود. چون هرروز مرزبندی بین هنرها کمتر می شود و مخصوصا سینما درهنرهای تجسمی امروز بسیار تاثیر دارد ، و امروز در هنر ویدیوآرت و بسیاری از فضاهای پرفورمنس و هنرهای نو ، مرزبندی بین هنرها برداشته شده است. موسیقی ، دیزاین ،سینما و…نقش مهمی در هنرهای تجسمی دارد.

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران درادامه افزود: از این منظر در دوره جدید سعی کردیم موزه را با کانون های مختلفی همچون کانون معماری و شهر ، کانون نیو مدیا ، کانون دیزاین (طراحی) ، کانون موسیقی معاصر و حضور پررنگ سینما تک ، جریان های مهم هنری را با هم پیوند می دهیم و این می تواند به هم افزایی هنرهای تجسمی و هنرهای دیگر کمک کند و در حال حاضر دوره پرباری از سینما تک را مرور می کنیم و امروز بحث هنر فرانسه و مخصوصا موج نوی سینمای فرانسه و تاثیر بسیاری که در هنر غنی و عمیق سینمای ایران گذاشته مرور می کنیم.

در ادامه این مراسم فرانسوا سنمو سفیر فرانسه در ایران با ابراز خوشحالی از اینکه امروز اولین روز بازدید من از یک رویداد مهم فرهنگی می باشد گفت:من بسیار خوشحال و مفتخر هستم که این رویداد فرهنگی چنین جمعیتی را در اینجا جمع کرده است ومن ازآقای ملا نوروزی رئیس موزه هنرهای معاصر تهران،بخش سینما تک موزه وهمچنین جناب آقای جمال ابشو(رایزن فرهنگی سفارت)، که این رویداد مهم هنری را برگزار می کنند تشکرمی کنم.

سفیر فرانسه در ادامه گفت:برای من یک افتخاراست که در ایران هستم ،کشورفرانسه و ایران نقاط مشترک بسیار زیادی دارند، یک فرهنگ بسیار غنی و تحسین برانگیز . سینما در کشور شما و کشور من نقش بسیار مهمی را ایفا می کند .در این بین علاقه مندان مشترکی به هنر سینما داریم که باعث ایجاد بحث های بسیار داغی بین هنرمندان در تهران و پاریس می شود و من خیلی خوشوقت هستم که در این مراسم شرکت می کنم و مطمئن هستم رویدادهای متعدد دیگری هم خواهد بود که من شرکت خواهم کرد.

سفیر فرانسه در پایان سخنان خود گفت: می بینم که جوانان و مخاطبان ایرانی بسیار آگاه هستند و دوران پس از موج نو را می شناسند. آقای ژان میشل فرودون که تمام کارهایش را متمرکز کرده برای این دوران امروز اینجا تشریف دارند وی یکی از منتقدان بزرگ کشور ما هستند و من خیلی خوشحال هستم که در این مراسم به ما پیوسته اند. و تبریک می گویم علاقه شمارو برای سینما و امیدوارم که در سالهای آینده این همکاری ها را ادامه دهیم.

ژان میشل فرودون فیلم ساز و منتقد سینمایی در مراسم افتتاح هفته فیلم فرانسه گفت:بسیار خوشحال و مفتخر هستم که امروز در جمع شما حضور دارم و سلام عرض می کنم خدمت مخاطبین عزیزی که امروز اینجا تشریف دارند ،خصوصا وقتی که این سالن را پر می بینم و هیچ چیزی احساسی تر از این نیست که آمدیم اینجا تا فیلم ها را تماشا کنیم . برنامه ای را که در طول این چند روزمشاهده می کنید شامل شش فیلم هست که سعی می کند تاریخ سینمای فرانسه را به تصویر بکشد و در واقع به دنبال یک اتفاق مهم در سینما می باشد که به آن جریان سینمای موج نومی گویند.

ژان میشل فرودون درادامه گفت:همانطور که می دانید جریان موج نو از اواخر دهه 50 میلادی و اوایل دهه 60 شروع می شود و تاثیر زیادی روی سینمای فرانسه می گذارد و بر خلاف آنچه که فکر می کنیم موج نو یک استیل خاص نیست ،در واقع یک ایده است ، یک تفکر است موج نو تفکری است که مرتبط می شود با آزادی و استقلال و این ایده آزادی که مشاهده می شود در جریان موج نو ادامه پیدا می کند.

وی در پایان گفت:امیدواریم که شما را در موقع اکران فیلم ها ببینم ودر باره فیلم ها بحث خواهیم کرد . شروع می کنم هفته فیلم فرانسه را با یک فیلم خیلی مهم ، کارگردانی که دوران موج نو را ادامه می دهد .

یادآوری می شود: روز دوشنبه ششم اردیبهشت فیلم ستوان جوان به کارگردانی زاویه بووآ محصول سال 2005 به نمایش در می آید و علاقه‌مندان می‌توانند برای استفاده از برنامه هفته فیلم‌ فرانسه به صورت آزاد و رایگان به موزه هنرهای معاصر تهران، واقع درخیابان کارگرشمالی مراجعه ویاجهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88951965 تماس حاصل کنند.