نشست خبری نمایشگاه «كارنامه»

karnameh

نمايشگاه «كارنامه»؛ كه 30 سال فرهنگ ديداري كودكان ايران را از 1330 تا 1360 بيان مي كند، چهارشنبه پنجم خردادماه در موزه هنرهاي معاصر تهران آغاز مي شود.

كارنامه نخستين نمايشگاهي است كه با رويكرد آرشيوي و درباره فرهنگ ديداري كودكان در موزههنرهاي معاصرتهران برگزار مي شود و با نمايش اسناد، تصاوير، كتاب ها، فيلم ها، مجله ها و … فرهنگ ديداري كودكان را در شرايط و متاثر از جريان هاي 1330تا 1360 نشان مي دهد.

نشست خبری نمایشگاه کارنامه با حضور احسان آقایی؛ مشاور موزه هنرهاي معاصر تهران وعلی بختیاری، پیمان پور حسین و یاشار صمیمی مفخم؛ کیوریتورهای نمایشگاه ، چهارم خرداد ماه در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

احسان آقایی در اين نشست گفت: موزه‌ها در دهه‌های اخیر، رویکرد خود را تغییر داده و بیشتر به سمت فعالیت‌های آرشیوی روي آورده‌اند. امروزه نمایشگاهایی که در موزه‌ها برگزار می‌شوند باید مبانی نظری مشخص و رویکرد مشخص داشته باشند. نمایشگاه «کارنامه» نمونه‌ی از  کار پژوهشی و آرشیوی است كه به پشتوانه مباني نظري برنامه ريزي شده است و فرهنگ بصری کودکان را به‌طور عمده طی 60 سال و به‌طور خاص طی 30 سال از 1330 تا 1360 به‌نمایش مي گذارد.

آقايي در ادامه گفت: اين نمايشگاه رويكرد انتقادي دارد و بيان مي كند كه در دورههايي به جاي تكيه بر فرهنگ بومي و ملي غني خود فرهنگ و هنر كودكان متاثر از غرب و شرق بوده و اسناد فرهنگ ديداري كودكان بيانگر اين تاثيرپذيري است.

آقايي در ادامه افزود:این نمایشگاه سعی می‌کند آنچه را که واقعی است نشان دهد. موزه هنرهاي معاصر تهران هرگز در مسير رد یا تأيید جریان خاصی نبوده و نيست و شأن هنري موزه‌ای این است که به آنچه اتفاق افتاده است، بپردازد. بنابراين اميدوارم به اين نمايشگاه به عنوان يك واقعيت و بدون جانبداري و با نگاه دقيق و پژوهشي نگاه شود. در واقع “كارنامه” نگاه به گذشته است كه مي تواند براي آمروز و آينده فرهنگ ديداري كودكان ما موثر باشد و راهنمايي براي برنامه ريزان حوزه فرهنگ كودكان باشد.

علي بختياري در ادامه اين نشست گفت: نمایشگاه دو رویکرد را در پیش گرفته است. یک رویکرد انتقادی که بر پایه‌های تئوریک سال‌های 1330 تا 1340 را پوشش می‌دهد. در این دوره به‌دلیل کودتای 28 مرداد، سیستم آمریکایی در ایران قدرتمند شد و در پس ظاهر جذاب و شیرین خود، محصولاتی را برای کودکان ارائه داد که همان نگاه آمریکایی را دنبال می‌کردند. در این دوره، یک هجمه‌ی فرهنگی بسیار بزرگ و برنامه‌ریزی‌شده نهفته بود که ما سعی کردیم این تجربه‌ی تاریخی را در نمایشگاه نشان دهیم. در آن دوره فرهنگ غربی از دهه‌ی 30 و فرهنگ شرقی از نیمه‌های دهه‌ی 40 به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده، فرهنگ دیداری و عمومی کودکان و نوجوانان را تحت تأثیر قرار داد.

بختیاری  در ادامه گفت: در خط سیر نمایشگاه و چیدمان آن سعی کردیم خط سیر سال‌ها را رعایت کنیم و به ترتیب دهه‌های مختلف را بررسی کردیم. به‌عنوان مثال در بخش دهه‌ی 30 به تصویرها پرداختیم و در بخش دهه‌ی 40 که «ایران در میانه‌ی غرب و شرق» نام دارد، تأثیر مستقیم جنگ سرد بر محصولات دیداری کودکان مورد بررسی قرار گرفت. همچنین فعالیت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و قوت و ضعف‌های آن بررسی شده است. در انتها نیز وقوع انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی بررسی شده و نمایشگاهی از عکس‌های مستند عکاسان آن دوره از جمله سیف‌الله صمدیان، جاسم غضبان‌پور، مریم زندی و رعنا جوادی‌پور در معرض دید علاقه‌مندان قرار می گیرد.

بختیاری افزود: تاثیر سرمایه داری در این دوره سی ساله بر فرهنگ دیداری کودکان بررسی و مشاهده می شود تا زمانی که انقلاب اسلامی به پیروزی می رسد و در واقع باور مذهبی جامعه مغلوب سرمایه داری نمی شود.

بختیاری در ادامه گفت: نمایشگاه کارنامه شامل پوسترها، تصاویر، کتاب ها، مجله ها و فیلم ها و محصولاتی است که فرهنگ دیداری کودکان در آن دوره را بیان می کند و آثار این نمایشگاه از مجموعه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شورای کتاب کودک، فیلمخانه ملی ایران و مجموعه های شخصی تهیه شده است. نمایشگاه کارنامه در واقع فرهنگ دیداری کودکان را در دوره 1330 تا 1360 و تاثیر شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را بر آن بررسی می کند.

بختیاری با اشاره به نمایش فیلم در نمایشگاه “کارنامه” گفت: بخش تماشاخانه کارنامه به نمایش فیلم اختصاص دارد که فیلم هایی درباره کودکان یا برای کودکان از همین دوره سی ساله که تاکنون دیده نشده اند یا کمتر دیده شده اند از ششم خردادماه به مدت یک هفته در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می آید.

پیمان پورحسین نیز در ادامه این نشست گفت: با توجه به اینکه حوزه فرهنگ دیداری کودکان تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته و فرهنگ و هنر کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است، کارنامه به عنوان اولین نمایشگاه آرشیوی در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می شود و فرهنگ دیداری کودکان را که متاثر از نگاه غربی و شرقی است از نظر اجتماعی و زیبایی شناسی بررسی می کند.

یاشار صمیمی مفخم نیز در این نشست گفت: اسنادی که در این نمایشگاه ارائه شده شامل مجلات، کتاب ها، عکس ها و … در همه خانه ها بوده است و امروز به عنوان یک نمایشگاه آرشیوی در کارنامه به نمایش گذاشته می شود.

برچسب‌ها: