نمایشگاه درجستجوی گمشده در موزه هنرهای معاصر تهران

نمایشگاه درجستجوی گمشده در موزه هنرهای معاصر تهران

نمایشگاه آثار فریده لاشایی و منتخبی از آثار گنجینه موزه با عنوان در جستجوی گمشده از روز 30 آبان ماه ساعت 6 بعد از ظهر با حضور هنرمندان، در موزه هنرهای معاصر تهران افتتاح می شود.

بنا به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران : نمایشگاه آثار فریده لاشایی و منتخبی از آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران با عنوان در جستجوی گمشده از روز 30 آبان ماه ساعت 6 بعد از ظهر با حضور هنرمندان ، استادان ومقامات فرهنگی هنری در موزه هنرهای معاصر تهران افتتاح می شود و تا 7 اسفند ماه ادامه دارد. در این نمایشگاه 130 اثر از آثار فریده لاشایی در زمینه نقاشی ،شیشه ،طراحی و … و همچنین 40 اثر از آثار گنجینه موزه به نمایش در می آید.

همچنین در ارتباط با این نمایشگاه همایش یک روزه ای با حضور هنرمندان ، منتقدان و صاحب نظران ایرانی و خارجی ،روز یکشنبه اول آذر ماه از ساعت 14 تا 20 در سالن اجتماعات موزه برگزار می شود.در این همایش خانم کاترین دزگر رئیس موزه گنت بلژیک ،خانم ونیشیا پورتررئیس بخش هنرمعاصر کشورهای اسلامی موزه بریتیش میوزیوم سخنرانی خواهند کرد.

همچنین خانم ها مدیا فرزین منتقد هنری ، مرجان تاجدینی مورخ هنر وخانم فریال جواهریان دبیر نمایشگاه و جرمانو چلانت مدیر هنری بنیاد پرادا و دبیر نمایشگاه بصورت میز گرد در مورد آثار به نمایش در آمده بحث و گفتگو خواهند کرد.

شایان ذکر است ،فریده لاشایی در سال 1323 در رشت،چشم به جهان گشودو در سال 1329به همراه خانواده به تهران نقل مکان کرد.در سال 1342 برای ادامه تحصیل به آلمان رفت. مدتی را در آکادمی هنرهای زیبای مونیخ سپری کرد و سپس در مدرسه مترجمی نام نوشت. در آلمان بیش از هرچیز و هرکس شیفته‌ی برتولت برشت شد. در۱۹۶۶ (۱۳۴۵) به اتریش رفت و در استودیو ریدل، سازنده معروف شیشه در کوفشتاین مشغول به کار شد و طراحی کریستال و حکاکی آموخت. دوسال بعد، اولین نمایشگاه خود را از کارهای کریستال‌اش به همراه کلاوس ریدل در گالری دوموی میلان برگزار کرد. نخستین نمایشگاه نقاشی‌اش را در سالن اجتماعات رزنتال از یک مجموعه نقاشی مینیمالیستی برگزار کرد.

در کنارخلق آثارهنر، بخش زیادی از وقت فریده لاشایی صرف ادبیات می‌شد. در سال ۱۳۴۷ ترجمه او از «زن نیک سچوان»ِ برشت منتشر شدو این دومین ترجمه از آثار برشت به فارسی است. اولین نمایشگاه انفرادی خود را درایران در گالری تهران در سال 1353 برپا کرد. کارهای این نمایشگاه بیشتر تأملی بود بر طبیعت.

در این نمایشگاه و نمایشگاه‌های دیگرش، طبیعت بکر شمال ایران که در کودکی‌ در وجودش نقش بسته بود به صورت اشکال و فرم‌هایی از رنگ ظاهر می‌شود؛ نوسانی بین انتزاع (آبستراکسیون) و شکل‌نمایی (فیگوراسیون)؛ بین شدن و نشدن. تنه‌های درخت‌ نیز از همین سال‌ها در آثارش ظاهر شدند و تا انتها با او همراه ماندند. در این سال‌ها کتاب‌هایی چون «گل‌های هیروشیما» اثر ادیتا موریس و «زد» اثر واسیلیس واسیلیکوس را ترجمه کرد.

در سال‌های پایانی دهه ۷۰ و ۸۰ و با رونق‌گرفتن موزه هنرهای معاصر تهران حضور پررنگ‌تری در فضای هنری ایران داشت. در چندین نمایشگاه انفرادی و گروهی از جمله «باغ ایرانی» شرکت کرد. کم‌کم به انیمیشن گرایش پیدا کرد و تصاویری ساخت که در پس‌زمینه فضاهای نقاشی‌اش حرکت می‌کردند. سال 1382 کتاب شال بامو را منتشر کرد که روایتی جذاب و منحصربه‌فرد از خاطرات اوست و سال‌های بعد را در کنار نقاشی به ساخت ویدیو گذراند. فریده لاشایی در ۶ اسفند ۱۳۹۱ در ۶۸سالگی چشم از جهان فروبست.

یاد آوری می شود،علاقه مندان می توانند جهت بازدید از این نمایشگاه ،روزهای یکشنبه وتا پنج شنبه هرهفته از ساعت 10 صبح تا 7 عصر و جمعه ها از ساعت 3تا7 عصر به جز شنبه ها وتعطیلات رسمی به موزه هنرهای معاصر تهران مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88951965 تماس حاصل کنند.