نمایش یک عمر دستاورد علی اکبر صادقی در موزه هنرهای معاصرتهران

ملانوروزی:صادقی روحیه کهن ایرانی دارد اما معاصر می اندیشد.

نمایشگاه مرور بر زندگی و آثار علی اکبر صادقی عصر یکشنبه هشتم بهمن ماه در موزه هنرهای معاصرتهران گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران ؛ مجید ملانوروزی؛ مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی در ابتدای این مراسم گفت: موزه در کنار برنامه های خود هر فصل را به یک هنرمند اختصاص می دهد که این بار افتخار داریم که برای علی اکبر صادقی نمایشگاه برگزار کنیم.
او ادامه داد: او یک تصویرگر ایرانی با خوانش نو در ادامه چاپ سنگی و خیال سازی ایرانی، نگاه معاصر داشته است و در هر حوزه ای که کار کرده نگاه نو داشته است.
ملانوروزی گفت: او یک مولف بزرگ است که روحیه کهن ایرانی دارد اما معاصر می اندیشد. کسانی که هنر معاصر را دنبال می کنند، می دانند که آقای صادقی از نظر اسطوره شناسی و نماد شناسی مهم است. اهمیت دارد که این نگاه از کجا آمده و تا کجا می رود. این تصاویر برگرفته از ناخودآگاه خاطره جمعی ایرانیان است.
او در پایان گفت: در این آثار طنازی و فضاهای هجوی که در ادبیات ایران دیده می شود، به شکلی کاملا امروزی و معاصر نمایان است.
در ادامه این مراسم فرشته موسوی؛ کیوریتور این نمایشگاه گفت: علی اکبر صادقی، از سال های ۱۳۴۰ تا امروز، بی وقفه در پی بررسی فرم های مختلف هنری بوده تا از این راه دانش جمعی ما را فعال کرده و فرهنگ دیداری ما به عنوان یک ملت را گسترش دهد. این نمایشگاه، که بزرگ ترین و کامل ترین نمایشگاه این هنرمند تاکنون می باشد، مجموعه ای بیش ۲۰۰ اثرنقاشی ، طراحی ، تصویرسازی کتاب، طرح های گرافیکی، انیمیشن، مجسمه و انتشارات این هنرمند برجسته را به نمایش می گذارد. آثار صادقی که در چارچوب دو نظام کاملا متمایز از خط مشی های فرهنگی و هنری خلق شده اند، ایجاد کننده خطوط فکری جدید در روابط طبقاتی و در دسترس بودن هنر ایران هستند. هم از طریق همکاری با موسساتی که هدفشان توسعه فرهنگی است و هم از طریق کار کردن در پروژه هایی که صادقی خود سازماندهی آن ها را به عهده داشته، او پیوسته در پی کنش خلاقانه و افزایش دامنه مخاطبینش بوده است.
او ادامه داد: با تجدید و نو کردن تصاویر کتاب های حماسی فارسی و پرده- نقاشی های قهوه خانه ای، و هم چنین کتاب ها و پویا نمایی های فرهنگی/ آموزشی، صادقی شرایط آشنای کنش خلاقانه را به طور ملموسی در چشم عموم ترسیم و تشریح نمود. وی با عادی سازی شخصیت های پهلوانی داستان های حماسی از طریق شوخ طبعی های ظریف و استفاده از سیستم های رایج تصویرسازی (کارت پستال ها، آگهی های تبلیغاتی، و جلد کتاب ها) از همان ابتدا خود را به عنوان هنرمندی معرفی کرد که بیشتر به هنر “عامه” علاقمند است تا هنر “والا”.
کیوریتور این نمایشگاه گفت: وی با بررسی و کاوش در رسانه ها و ابزار های مختلف، مجموعه های فوق العاده ای در زمینه هنرهای گرافیک و تصاویر متحرک و پس از آن نقاشی خلق کرده است که با درکنارهم قرار دادن داستان ها و فضاهای مختلف، ژانری متمایز در آثارش ایجاد کرد. آثار اولیه موجود در این نمایشگاه، تصویرسازی های کتاب ها، پویانمایی ها، شیشه کاری های منقش، و بازسازی هایی از نقاشی های دیواری هستند، که دو مورد اول عمدتا برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تولید شده اند.
موسوی اظهار داشت: بین سال های ۱۳۵۷ تا ۱۳۸۴ صادقی یک وجه سوریالیستی به کارهایش اضافه کرد که بر مهارت و روش های فنی او در سبک های ایرانی ( از مینیاتور گرفته تا نقاشی های قهوه خانه ای ) استوار بود. برای دو دهه، صادقی از طریق ابعاد چندلایه تصویری در هر قطعه هنری به خلق صدها نقاشی و طراحی فوق العاده که ترکیبی از داستان ها و افسانه ها بودند و یک آگاهی و شعور جمعی را روایت می کردند پرداخت.
او گفت: در مرز بین سوریالیزم و اسطوره، صادقی اجزای مختلفی را در نقاشی هایش بکار می گیرد که نه تنها در مفاهیم اسطوره شناسی، بلکه در نمادشناسی نیز قابل تشخیص هستند. تجارب عاطفی و تعمقات اندیشمندانه او از نگرانی ها و دغدغه های شخصی عبور کرده و به یک آگاهی جمعی دست می یابند. داستان های افسانه ای گسترش یافته و صرف نظر از سن، نژاد، و حرفه، به توده ها می رسند.
موسوی گفت: در این نمایشگاه، انتخاب و چیدمان آثار این هنرمند پر کار، از دوره های متفاوت فعالیت هنری او صورت گرفت تا فرصتی برای داشتن نگاهی جامع به توانایی های هنرمندانه او در زمینه های مختلف فراهم شود. خاصیت آزاد وسخی بودن کار صادقی این امکان را بدست داد تا این نمایشگاه بتواند بستری باشد برای مطالعه ای تحلیلی، جامعه شناسانه، انسان شناسانه، نمایشی و روایی. بنابراین، برای آشکار کردن چنین رابطه هایی در دنیای هنری او، نوشتار و تصویر درهم پیچیده اند تا امکان پا نهادن به دنیای پرمعنا و مفهوم این هنرمند شگفت آور، از راه های متفاوت، شدنی باشد.
علی بختیاری؛ کیوریتور بخش انیمیشن و مشاور نمایشگاه در ادامه مراسم گفت: وقتی از علی اکبر صادقی حرف می زنیم از چه چیزی حرف می زنیم؟ او نقاش، شاعر، انیماتور و صاحب دیگر هنرهاست و مجموعه ای از هنرها را در خود جمع کرده است.
او ادامه داد: صادقی شاعر و نقاش روزهای گذشته،امروز و روزهای نیامده است. در روزگاری که تک تخصصی ها سردمدار هستند افرادی مانند صادقی پیدا می شوند تا نگاه همه جانبه ای در آن پیدا شود.
مشاور نمایشگاه گفت: این نمایشگاه همزمان که نگاهی به گذشته دارد نگاهی به امروز دارد و همزمان نگاهش به آینده است. ما اینجاییم و به تاریخی که علی اکبر صادقی شاخته اند،زنده باد می گوییم.
علی اکبر صادقی در ادامه این مراسم گفت: حضور شما از هرچیزی برای من مهم تر است. از شما انرژی می گیرم و بسیار دوستتان دارم. من اینجا هستم تا بگویم هنرمندان رسولان خدا هستند.
او ادامه داد: من خاک ایران را سرمه چشمانم می کنم. چند سال پیش در برلین نمایشگاهی داشتم و بازدیدکنندگان بسیاری داشت. آن جا گفتم من از سرزمین فردوسی و شاهنامه از سرزمین مولانا آمده ام و افتخار می کنم. من آن جا بغض کردم و دیگر نتوانستم حرفم را ادامه بدهم.
صادقی گفت: ما باید مدینه فاضله به وجود بیاوریم. در همه زندگانی ام تلاش کردم که همه را دوست داشته باشم و امیدوارم در سرزمینی که بزرگ شده ام روزی عشق و مهربانی گسترش پیدا کند.
در افتتاحیه این نمایشگاه ،علی محمد زارع رییس موزه هنرهای معاصر تهران وهنرمندانی چون؛محمد حسین حلیمی،عباس مشهدی زاده، حسین محجوبی،ایرج اسکندری،کامبیز درم بخش، جواد مجابی، امرالله فرهادی، محمد فرنود، کیخسرو خروش، فاطمه معتمدآریا، طاهر شیخ الحکمایی، احمد محمدپور، احمد آریامنش، کورش گلناری، ناصر پلنگی، نادر مشایخی، کورش شیشه گران، کاظم چلیپا، منوچهر نیازی و … حضور پیدا کردند.

این نمایشگاه تا 25 فروردین ماه 97 در موزه هنرهای معاصرتهران دایر است.

برچسب‌ها: