نمایش ۲۴ اثر نقاشی از ناصر اویسی در موزه هنرهای معاصر تهران

24 اثر نقاشی از آثار ناصر اویسی همراه با ارائه کتاب آثار این هنرمند با همکاری آرت سنتر،عصرروز شنبه 27 خردادماه با حضور علی مراد خانی معاون هنری وهنرمندان در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در آمد.

بنا به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران ؛ در ابتدای این مراسم علی محمد زارع سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران گفت:ما تلاش کردیم که در شرایط مناسب و در یک دوره دو ماه بخش وسیعی از موزه را به نمایش آثار این هنرمنداختصاص دهیم اما به دلیل این که برنامه نمایشگاه های موزه تا سال 98 تعیین شده است ، این امکان عملا وجود نداشت.
زارع ادامه داد:بنا بر خواسته مدیران آرت سنتر این نمایشگاه همزمان با آخرین روزهای نمایش آثار گنجینه اتفاق افتاد تا علاقمندان بتوانند همزمان با تماشای آثار ناصر اویسی از آثار هنرمندان شهیر تاریخ هنر نیز بازدید کنند و خوشبختانه این امر امروز و با حضور شما میسر شد.
وحید ملک مدیر آرت سنتر با تقدیر از شصت سال هنرمندی ناصر اویسی گفت:بیش از هر چیزی جای ناصر اویسی پیش ما خالی است.امروز درواقع سالروز شصمین سال فعالیت هنری این هنرمند است.
مدیر آرت سنتر در ادامه گفت:بارها و در پایتخت های مهم جهان کلید طلایی شهرهای بسیاری به ناصر اویسی اهدا شده است. ایشان جوایز ارزنده بسیاری را از آن خود کرده است و همراه با هنرمندانی چون سالوادر دالی و مارک شاگال آثارش به نمایش در آمده بود.
وحید ملک افزود:امروز بعد از نیم قرن آثارناصر اویسی در کنار آثار هنرمندان بزرگ جهان در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در آمده است و ما از این بابت خوشحالیم.

جواد مجابی ، شاعر ، نویسنده و پژوهشگر نیز در این مراسم گفت:آثار ناصر اویسی 60 سال است که دایم به نمایش در آمده است.او در 23 سالگی تصویری امپرسیونیستی از البرسکی کشید که جایزه ای هم نصیب او کرد.سال بعد او همراه با 32 نقاش در انجمن ایران و آمریکا اثری را ارائه کرد که منتقدان آن را پیروی از ون گوگ قلمداد کردند که جایزه آن نمایشگاه را از آن خود کرد.
اما او در سال 1336با آثار متنوعش در انجمن دوستداران هواپیمائی شیوه ای را آغاز کرد که راه و رسم همیشگی اش شد و آن هم نو کردن مینیاتور بود و با حضور در بی ینال دوم و سوم نقاشی و به واسطه جایزه ای که گرفت در گزینش شیوه اش استوارتر عمل کرد.
این شاعر و نویسنده گفت:توجه او به مینیاتور ایران به عنوان میراث ملی موجب شد او با ساده کردن خطوط و اختصار رنگ فضای سنتی نگارگری ایران را به زمان حاضر و خیال های رنگینش پیوند بزند.او در اوایل بیشتر از نقاشی زند و قاجار الهام می گرفت او به تدریج به دستاوردهای قرون پیشین توجه کرد و نقاشی های سلجوقی و کتیبه های و مجموعه های هنری قرن هفت به بعد را بررسی کرد و مورد استفاده قرار داد.در واقع آثار هخامنشی و ساسانی غالب تابلوهای او را شکل دادند .
مجابی گفت:اویسی با این که حقوق خوانده بود اما همواره دلش با شعر بود و خواندن شعر استادان شعر به تدریج نقاشی شعر گونه را در آن بیدار کرد به گونه ای که می توان او را نقاش شاعرانگی ها دانست و بینش شاعرانه در تابلوهایش به ظرافت کالبدی تجسم یافته است.
وی اظهار داشت:خلوت بودن فضای پس زمینه و ایجاز خطوط و طراحی شتابناک ساده وار ، حاصل تاملات او در هنر چین و ژاپن است.اما اقامت او در اروپا و آمریکا و احاطه اش به هنر جهانی در سیاق کارش بی تاثیر نبود.اویسی از آغاز کارش هندسه نقاشی مدرن و غرب و ترکیب بندی شاهکارهای استادان پیشین و رنگ بندی و سامان بخشی نهایی کارش را از دل موزه ها و مجموعه های جهانی بیرون کشید.
این پژوهشگر در پایان گفت:نگاه پرشور و سالم اویسی به جهان آدمیان ، آثار او را آکنده از زیبایی کرده است .اویسی وقتی بیشتر با تاریخ و فرهنگ و هنر ایران آشنا شد ، هرجا که سفر کرد وطنش را با قلبش و در قلم مو و رنگدانش به همراه برد.
همزمان با این نمایشگاه ، کتابی که شامل بیش از 100 اثر از این هنرمند است به چاپ رسیده است.آثار این هنرمند در کنار نمایشگاه آثار منتخب ایرانی و خارجی گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در آمده است.
در این مراسم که با همکاری وحید ملک مدیر آرت سنتر و این مرکز هنری برگزار شد؛حسین محجوبی ، ناصرپلنگی ،رضا کیانیان ،اشکان خطیبی ،کورش شیشه گران ، جواد مجابی ، مژده طباطبایی ، مهرداد صدری،محمد رحمانیان ، محبوبه کاظمی ، سهراب هادی ، محمد هادی فدوی و … حضور داشتند.

برچسب‌ها: