گشایش نمایشگاه هنرمند مقیم ایتالیا در موزه هنرهای معاصر تهران

ملانوروزی : آثار بیژن بصیری هم شرقی و هم غربی است

گشایش نمایشگاه هنرمند مقیم ایتالیا در موزه هنرهای معاصر تهران

نمایشگاه آثار بیژن بصیری؛ هنرمند ایرانی مقیم ایتالیا با عنوان « مطلق» عصرروز جمعه 12 تیرماه با حضور هنرمندان در موزه هنرهای معاصر تهران گشایش یافت.

بنا به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران؛ در این مراسم که با حضور استادان و علاقه مندان هنرهای تجسمی برگزار شد. مجید ملانوروزی؛ رییس موزه هنرهای معاصر تهران گفت: برگزاری نمایشگاه هایی از جریان ها و هنرمندان تاثیرگذار از وظایف موزه هنرهای معاصر تهران است. هنرمندان تاثیرگذار ایرانی مقیم خارج از کشور مانند درخت تناوری هستند که در باغ ایران رشد کرده اند و شاخ و برگ آنها به کشورهای دیگر رفته است.

ملانوروزی در ادامه گفت:این هنرمندان ظرفیت بزرگی هستند که جریان هنر غرب را می شناسند اما ریشه آنها درایران است. آثار بیژن بصیری را در نمایشگاه هایی در ایتالیا دیده بودم و در نشستی هم که با وزیر فرهنگ ایتالیا داشتم ، وزیر فرهنگ ایتالیا از بصیری صحبت کرد . بصیری هنرمند ایرانی – ایتالیایی است که مورد قبول ایتالیایی هاست و آثارش به خاطر حضور در فرهنگ این کشور چند وجهی شده، اسطوره های مختلف را در خود دارد و هم شعر است و هم موسیقی.

مدیرکل هنرهای تجسمی با تاکید بر نقد و بررسی این آثار گفت: این آثار هم شرقی و هم غربی است که می تواند برای پژوهشگران ما مفید باشد و بررسی شود که چه میزان هنر غرب می تواند بر این آثار تاثیر گذاشته باشد و امیدوارم این نمایشگاه و آثاراین هنرمندان در رسانه های داخلی ما نقد و بررسی شوند.

در ادامه مراسم بیژن بصیری با خواندن نوشته ای برای حاضران گفت: امروز اولین روز من در ایران است. پس از سال ها طی طریق در اقیانوس تجسم، امروز پس از چهل سال به نقطه آغاز می رسم. انگار تمام این زمان در یک لحظه اتفاق افتاده، لحظه ای به طول یک عمر.هنر به زمان وسعت می دهد و از آن تغذیه می کند، من کم می گویم ، چرا که اینجا مکان دیدن است.

بصیری در ادامه افزود : جایی که نگاه به اکتشاف فضای ناشناخته ، در پیچ و خم رخدادها در تقارن دقیق اتفاقات در زمانی که تسلیم آرایش نیست بی توقف تا درخشش شهود می رود. در این مسیر نقطه تقاطع سرنوشت و خاکم را « مطلق» می نامم. مطلق همچون قطره ای است که در دریا محو نمی گردد و چون مروارید به آرامی فرو می نشیند در اعماق حس.

پس از مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار بیژن بصیری گشایش یافت و هنرمندان و علاقه مندان از آثار این هنرمند ایرانی مقیم ایتالیا دیدن کردند.

نمایشگاه آثارمهرداد صدری؛ هنرمند ایرانی مقیم اتریش نیز 24 خردادماه در موزه هنرهای معاصر تهران آغاز شد و نمایشگاه این دو هنرمند تا 16 مردادماه در موزه هنرهای معاصر تهران ادامه دارد.

در این مراسم هنرمندانی از جمله محمدمهدی انوشفر، محمدرضا اصلانی، عباس مشهدی زاده، محمدرضا خاکی، داوود شهیدی، قدرت الله عاقلی، احمد محمدپور،بهزاد خداویسی،رضا هدایت،هوشنگ فرزان،دکتر افشار،فرشته یمینی شریف،محمد رضا جوادی و …حضور داشتند.

برچسب‌ها: