گزارش نشست خبری نخستین فستیوال موسیقی معاصر تهران

گزارش نشست خبری نخستین فستیوال موسیقی معاصر تهران

نشست خبری نخستین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران روز سه شنبه ۳۱ فروردین ماه باحضور احسان تارخ مدیر اجرایی، نوید گوهری مدیر هنری، آیدین صمیمی مفخم مشاور هنری و حسین سروی مشاور امور بین الملل در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران،نوید گوهری مدیر هنری نخستین دوره فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران در ابتدای این نشست با اشاره به تشکیل و فعالیت‌های مختلف کانون موسیقی معاصر در موزه هنرهای معاصر تهران بیان کرد: این فستیوال یک رویداد فرهنگی و هنری خصوصی است که در اولین دوره با مشارکت نهادهای مختلف فرهنگی و هنری برگزار می‌شود که به برخورد آهنگسازان با جریان‌های مختلف موسیقی معاصر و معرفی بیشتر آثار آن ها باتوجه به حضور بین‌المللی هنرمندان ایران در رویدادهای خارجی از جمله اهداف برگزاری است.

گوهری با تشریح تعاریف مختلف پیرامون موسیقی معاصر در عرصه بین الملل گفت: واژه موسیقی معاصر الزاما همزمان بودن معنی نمی‌شود. موسیقی معاصر یک موسیقی جدی است که تکنیک‌های خاص خود را دارد و قابل تعریف نیست و موسیقی است که دربرگیرنده برخورد ادراک و خلق اتفاقات جدید است. موسیقی معاصر یکی از ژانرهای موسیقی است که ارتباطی تنگاتنگ با دغدغه‌های زندگی ما دارد و می‌تواند بیشتر از اینها مورد توجه قرار گیرد، کما اینکه یکی از اهداف ما برای برگزاری فستیوال موسیقی معاصر، توجه به چنین رویکردی است.

گوهری بیان کرد: مطالبی که به آن ها اشاره می‌کنند صرفا دربرگیرنده ارزش‌گذاری برای موسیقی معاصر نیست که بگوییم فلان موسیقی بد و این موسیقی خوب است. به اعتقاد ما موسیقی معاصر یکی از هنرهایی است که می‌تواند به صورت مستقیم راجع به دغدغه‌های زندگی ما صحبت کند. ما می‌خواهیم با در نظر گرفتن رویکردهای موسیقی معاصر، آن ها را با مخاطبان خود به اشتراک بگذاریم، به همین جهت به فکر افتادیم که این رابطه انسانی را بین هنرمندان ایرانی و خارجی با برگزاری این فستیوال به صورت موثر ایجاد کنیم که در آن هم گروه‌های خارجی آثار آهنگسازان ایرانی را اجرا می‌کنند و هم گروه‌های ایرانی در چند پروژه مشترک با گروه‌های خارجی همراهی می‌کنند.

وی افزود: ایده برگزاری نخستین فستیوال موسیقی معاصر تهران از سال ۹۳ مطرح شد و با گفتگوهای مختلفی که با «احسان تارخ» مدیر اجرایی جشنواره و در مرحله بعد «حسین سروی» مشاور جشنواره انجام دادیم، تصمیم بر این شد که این جشنواره از تاریخ سوم تا دهم اردیبهشت‌‌ماه با حضور ۱۵۰ هنرمند ایرانی و خارجی در قالب بخش‌های مختلف در موزه هنرهای معاصر تهران، تالار رودکی، خانه هنرمندان ایران و بنیاد لاجوردی برگزار شود. البته برای ما بسیار عجیب بود که بعد از اعلام فراخوان، ۱۱۴ گروه متقاضی شرکت در فستیوال بودند و با توجه به محدودیت‌های زیادی که داشتیم در سه مرحله گروه‌های نهایی را انتخاب کنیم.

مدیرهنری نخستین فستیوال موسیقی معاصر تهران با تقدیر از مشارکت مراکز فرهنگی دولتی در برگزاری این رویداد موسیقایی بیان کرد: به هر ترتیب این رویداد یک فستیوال کوچک نیست و فکر می‌کنم با توجه به حضور هنرمندان خارجی و ایرانی در کنار هم که طی روزهای برگزاری جشنواره در قالب سمینار و اجراهای زنده آثار خود را ارائه می‌دهند شاهد یک رویداد تاثیرگذار باشیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: امیدواریم سال آینده فضایی فراهم شود که بخش خصوصی وارد این عرصه شود و بتواند در چنین رویدادهای مرتبط با موسیقی سرمایه‌گذاری کند.

احسان تارخ مدیر اجرایی فستیوال موسیقی معاصر تهران نیز در این نشست خبری با بیان اینکه تیم اجرایی فستیوال به لحاظ اجرایی خیلی دست تنها بود، بیان کرد: بیش از ۱۵۰ هنرمند در بخش‌‌های مختلف درگیر این فستیوال هستند و خوشبختانه یکی از تفاوت‌هایی که می‌توانیم در این رویداد به آن اشاره کنیم، این است که بخش بین‌الملل و سایر بخش‌ها از کلیت جشنواره مجزا نیست.

مدیر اجرایی فستیوال موسیقی معاصر تهران با اشاره به فعالیت‌های انجام گرفته ستاد برگزاری گفت: سامانه تیوال کار فروش و اطلاع‌رسانی فستیوال را انجام می‌دهد. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته همه دانشجویان موسیقی می‌توانند با قیمت بلیت ۳۰ تا ۴۰ هزار تومانی از برنامه‌های بخش صحنه‌ای ما استفاده کنند، البته مخاطبان همیشگی تالار رودکی می‌دانند که قیمت بلیت این تالار در طول سال ۵۰ هزار تومان است که ما با توجه به اینکه دوست داشتیم دانشجویان نیز در این فضا حضور داشته باشند، تخفیفاتی را ارائه دادیم. هم چنین برای هنرستانی ها و دانشجویان رشته موسیقی در طول ایام فستیوال 50 درصد تخفیف درنظر گرفته ایم که نحوه تهیه بلیط در سایت تیوال توضیح داده شده است.

وی افزود: نشست‌های پژوهشی فستیوال موسیقی معاصر تهران در تالار امیرخانی خانه هنرمندان ایران توسط ۱۹ هنرمند برگزار خواهد شد که به موازات این نشست‌ها، اجراهایی از ساعت ۱۶ تا ۲۰ شب طی روزهای سوم و چهارم اردیبهشت‌ ماه در بنیاد لاجوردی با ارائه چند پرفورمنس اجرا می‌شود. بخش دوم فستیوال نیز بعد از برگزاری نشست‌های پژوهشی از ساعت ۱۲:۳۰ در موزه هنرهای معاصر تهران آغاز و تا ساعت ۱۵:۳۰ بعدازظهر ادامه خواهد داشت، این در حالی است که از ساعت ۱۷:۳۰ هر روز اجراهای صحنه‌ای ما ساعت‌های ۱۹ و ۲۱ در تالار رودکی از علاقه‌مندان میزبانی می‌کند.

احسان تارخ تصریح کرد: به شکلی برنامه‌ریزی شده که هیچ برنامه ای در این فستیوال به صورت همزمان برگزار نشود زیرا دوست داریم همه گروه‌ها و تماشاگران بتوانند از تمامی برنامه‌های ما استفاده کنند. البته تا آنجا که لازم بوده، برنامه‌ریزی را طوری انجام دادیم که اغلب اجراهای زنده بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه روی صحنه بروند.

حسین سروی مشاور امور بین‌الملل و نظارت راهبردی نخستین فستیوال موسیقی معاصر تهران نیز در ادامه این نشست گفت: ما تمام تلاش خود را کردیم که از آغاز به کار ستاد برگزاری فستیوال، هدف‌گذاری درستی صورت گیرد تا بتوانیم براساس آن به یک همگرایی مناسب برسیم و در جریان فعالیت‌های موسیقایی کشور به صورت جزیره‌ای عمل نکنیم. اینکه نوازندگان خارجی شرکت‌کننده در فستیوال بنا به برنامه‌ای که به آن ها ارائه شده قرار است آثار تعدادی از آهنگسازان ایرانی را اجرا کنند، موضوعی نبود که از روی اجبار به آن ها تحمیل شود. اتفاقا این هنرمندان براساس داشته‌‌‌های خودشان این کار را کردند و خیلی علاقه‌مند بودند که در این فستیوال آثار هنرمندان ایرانی را نیز اجرا کنند.

وی بیان کرد: کنار هم قرار گرفتن پیشکسوتان با جوانان از اهداف دیگری بود که ما تلاش کردیم در این رویداد به آن توجه کنیم؛ چرا که اصلا دوست نداشتیم با یک رده سنی خاص مواجه شویم. این در حالی است که تمام تمرکز ما بر این مبنا بود که کارهای انجام شده یک پیوست علمی، پژوهشی نیز داشته باشد؛ چراکه معتقدیم بسیاری از جریانات هنری بدون پیوست علمی و پژوهشی هیچ پیشرفت خاصی را نخواهند داشت.

این کارشناس موسیقی با اشاره به حضور هنرمندان و افراد تاثیرگذار در فستیوال موسیقی معاصر تهران از جمله رئیس کنسرواتوار تفلیس بیان کرد: یکی از کارهای ما در این دوره از فستیوال، پایش و ارزیابی بود که دوست داریم بعد از برگزاری فستیوال به حال خود رها نشود و یقین داریم دیکته نانوشته غلط ندارد و قطعا در اولین دوره از برگزاری این رویداد با نقاط ضعفی مواجه هستیم که باید آن ها را در دوره بعدی مرتفع کنیم

برچسب‌ها: